کد خبر: 3645806
تاریخ انتشار: ۰۲ مهر ۱۳۹۶ - ۱۵:۰۲
گروه اجتماعی: دادستان عمومی و انقلاب استان کرمانشاه با تأکید بر حفظ وحدت اسلامی در عزاداری‌ها، گفت: مداحان از سبک و ریتم آهنگ‌های مبتذل غربی در عزاداری‌ها پرهیز کنند.
به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از کرمانشاه، محمدحسین صادقی، دادستان عمومی و انقلاب استان کرمانشاه در جلسه‌ای با تسلیت این ایام با بیان اینکه دشمن همواره در پی خدشه به اساس ارزش‌های اسلامی در بین مسلمانان است و یکی از شگردهای آن نیز تلاش برای تحریف و القاء شبه در مبانی این ارزش‌ها است، گفت: در این راستا مبلغین و روحانیون در عزاداری‌ها تعظیم شعائر دینی و حرمت نگه داشتن ایام عزاداری را مورد تأکید قرار دهند.
وی افزود: مراسم عزاداری سیدالشهدا(ع) باید زمینه‌ای برای ارتقاء کمی و کیفی بهره‌مندی از فیوضات معنوی و حماسی باشد.
صادقی از هیئت‌های عزاداری خواست تا از ایجاد هرگونه مزاحمت و نارضایتی برای مردم در اجرای برنامه‌های عزاداری محرم از جمله مسدود کردن معبر عمومی، ایجاد گره ترافیکی، ایجاد دشواری و زحمت در تردد عادی مردم در هنگام حرکت دسته جات خودداری کنند.
وی با تأکید بر اینکه هیئت‌های عزاداری به‌منظور ارتقاء ضریب امنیت، هم‌افزایی و نظم مراسم عزاداری ارتباط و تعامل پیوسته و مستمری با نیروی انتظامی داشته باشند، اظهار کرد: علاوه بر این، تمهیدات لازم جهت برقراری امنیت مساجد و حسینیه‌ها باتوجه به حضور گسترده مردم در این اماکن اندیشیده شود.
دادستان عمومی و انقلاب استان کرمانشاه از مداحان عزاداری‌ها سیدالشهدا(ع) خواست در انتخاب اشعار سخت‎‌گیری داشته باشند و در بیان روایاتشان مطابق با مستندات سخن بگویند، افزود: از آهنگ‌هایی برای مداحی استفاده شود که از منظر شرعی واجد شبه یا اشکال نبوده یا تقلیدش از آهنگ‌های مبتذل غربی نباشد.
وی با بیان اینکه تأمین برق مورد نیاز هیئت‌ها باید با حفظ موارد ایمنی توسط شرکت توزیع برق انجام شود، گفت: انشعاب برق نیز تنها برای هیئت‌هایی خواهد بود که مجوز فعالیت خود را از مراجع رسمی دریافت کرده باشند.
صادقی اظهار کرد: محوریت قرار دادن روحانیت، تجلیل و تقدیر از خانواده‌های شهدای مدافع حرم، قرائت قرآن، اقامه نماز جماعت خصوصاً در ظهر روز عاشورا، بیان روایات و ذکر احکام شرعی از جمله برنامه‌هایی است که در هئیت‌های عزاداری باید به آن‌ها توجه داشت.
وی با اشاره به اینکه فعالیت هیئت‌ها با ساعات استراحت مردم تلاقی ننماید بطوریکه حداکثر در ساعت ۲۳ مراسم خاتمه یابد، گفت: در برپایی ایستگاه‌های صلواتی و جذب نذورات مردمی ملاحظات امنیتی و بهداشتی کاملاً صورت گیرد.
دادستان عمومی و انقلاب استان کرمانشاه در پایان با توصیه‌های خود به هیئت‌های عزاداری استان، افزود: قطعاً از ظرفیت مناسب رسانه‌ها و فضای مجازی برای ایجاد و شکل‌گیری اجتماعات باشکوه اقامه عزا و احیاء عزاداری به سبک سنتی در ایام محرم بسترسازی لازم صورت گیرد.
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: