کد خبر: 4048421
تاریخ انتشار: ۲۲ فروردين ۱۴۰۱ - ۰۸:۵۳

عبارت «ای کاش» را از زندگی خود حذف کنید

تلاش کنید تا عبارت‌ «ای کاش» را از زندگی خود حذف کنید هم در جملاتی که به کار می‌برید و هم در دل خود هرگز از این عبارت استفاده نکنید.

پرهیز از حسرت

الهام خدایی، استاد دانشگاه آزاد اسلامی در گفت‌وگو با ایکنا از کرمانشاه با بیان اینکه همیشه باید سعی کنیم تا از حسرت بپرهیزیم، اظهار کرد: گذشته‌ها رفته است و باید گفت به تاریخ پیوسته از این روی چیزی که گذشت دیگر گذشته است و قابل بازگشت نیست.

وی افزود: اگر موقعیت یا فرصتی را از دست دادید یا تصمیم غلطی در گذشته گرفتید و یا اقدام نادرستی انجام داده‌اید حسرت خوردن در مورد آن هیچ فایده‌ای ندارد و وقتی نمی‌توانید گذشته را برگردانید و مطابق میل خود دربیاورید پس چرا بی‌جهت حسرت آن را بخورید چرا که این حسرت تنها غم و اندوه و ناراحتی روحی و روانی را به شما وارد می‌کند و آیا این موضوع برای شما سودی دارد.

خدایی تصریح کرد: تلاش کنید عبارت «ای کاش» را از زندگی خود حذف کنید هم در جملاتی که به کار می‌برید و هم در دل خود هرگز از این عبارت استفاده نکنید در فرمایشی از امام صادق(ع) «لَم یَکُن رسولُ اللّه ِ صلى الله علیه و آله یقولُ لِشیءٍ قد مَضى: لو کانَ غَیرَهُ؛ رسول خدا(ص) هیچ‌گاه نسبت به امری که می‌گذشت نمی‌فرمود: کاش غیر این بود» درمی‌یابیم که پرهیز از حسرت مورد تأکید است و باید به آن بتوانیم عمل کنیم، هرچند بسیار سخت باشد.

استاد دانشگاه آزاد اسلامی اظهار کرد: افرادی که دائماً در گذشته زندگی می‌کنند و آه و حسرت گذشته‌ها را می‌خورند افرادی غمگین و پژمرده‌اند که همیشه خود را سرزنش می‌کنند و روح و روان خود را آزار می‌دهند بدون اینکه کوچکترین ثمره و سودی برایشان داشته باشد.

وی در پایان تأکید کرد: کسی که فقط حسرت گذشته را می‌خورد نه تنها از آن بهره‌ای نمی‌برد بلکه روحیه خود را تباه کرده و روان خودش را رنجور و بیمار می‌کند.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha