کد خبر: 4068958
تاریخ انتشار: ۱۵ تير ۱۴۰۱ - ۱۰:۴۸

مرکز تخصصی نورالیقین زمینه تربیت کادر متخصص قرآنی در کرمانشاه را فراهم کرد

مدیر مرکز تخصصی قرآنی نورالیقین کرمانشاه با اشاره به عملکرد این مؤسسه موفق در زمینه پرورش قرآن‌آموزان و معرفی آنان به جامعه قرآنی در سطح استان و کشور، گفت: از سال ۱۳۸۶ با هدف تأسیس یک مرکز قرآنی برای پرورش کادر تخصصی در استان کرمانشاه فعالیت خود را آغاز کردم و تا امروز به یاری خداوند برای اعتلای فرهنگ قرآنی در این مسیر مشغول به خدمتگزاری هستم.

لیلا بایست مرکز تخصصی نورالیقین استان کرمانشاه

لیلا بایست، مدیر مرکز تخصصی قرآنی نورالیقین کرمانشاه در گفت‌وگو با ایکنا از کرمانشاه با اشاره به فعالیت‌های این مرکز تخصصی در استان کرمانشاه در حیطه قرآنی، اظهار کرد: از سال ۱۳۸۶ که این مرکز تخصصی قرآنی در کرمانشاه تأسیس شد یکی از اهدافش آموزش دروس تخصصی بود، چون نیرو و کادر تخصصی در استان آنچنان رشد نکرده بودند.

وی با اشاره به تلاش‌هایش در زمینه پرورش کادر تخصصی و آموزش‌های تخصصی این مؤسسه که به قرآن‌آموزان ارائه می‌شود، افزود: خداوند را شاکرم که امروز در این لحظه تا حدودی به اهدافی که از تأسیس مؤسسه مد نظرمان بود رسیده‌ایم و زمینه تربیت شاگردان بسیاری در سطح کشور به ویژه مدرسان، قاریان و حافظانی که در کشور مطرح هستند را فراهم کردیم.

بایست با بیان اینکه مؤسسه نورالیقین از ابتدای تأسیس تا امروز توانسته است با برگزاری دوره‌هایی در سطح استان و کشور خردسالان، نوجوانان و جوانانی را جذب و زمینه رشد و تعالی آنان در کشور را فراهم کند که هر یک از آنان افتخارات بسیاری را کسب کرده‌اند، گفت: در مرکز تخصصی نورالیقین حدود ۲۰ مربی که در سطح کشوری مطرح هستند مشغول به فعالیت‌اند که حتی در زمان کرونا با تلاش‌های آنان فعالیت مؤسسه قطع نشد و اگر در زمان قبل از کرونا کلاس‌های این مرکز تخصصی به شیوه حضوری بود و ممکن بود افرادی که از شهر‌های اطراف مثل همدان، کردستان و ایلام که برای حضور در کلاس‌های مرکز نورالیقین به استان کرمانشاه تردد داشتند در برخی از کلاس‌ها نتوانند حضور یابند به دلیل آموزش‌های مجازی این مرکز به صورت منظم در کلاس‌ها می‌توانستند حضور یابند. براین اساس ما توانستیم آموزش‌های مجازی خود را در کشور پوشش دهیم و امروز به قطع می‌گوییم از خارج از کشور، کشور‌هایی مثل پاکستان و شهر‌های مختلف عراق در کلاس‌های ما حضور دارند.

مدیر مرکز تخصصی قرآنی نورالیقین کرمانشاه در پاسخ به سؤالی که آیا برای کلاس‌هایی که از کشور‌های دیگر در آن حضور دارند تبلیغ داشته‌اید، بیان کرد: تبلیغ نکردیم و تبلیغ ما کار ماست که باعث شده تا از خارج کشور در کلاس‌ها و دوره‌های ما شرکت کنند.

وی با اشاره به اینکه تا پیش از کرونا آروز داشتم برخی مناطق محروم از آموزش‌های ما بهره ببرند، افزود: بحث کرونا و آموزش‌های مجازیش موجب شد تا از دورترین نقاط کشور مناطقی همچون مشهد، کرمان، شیراز و مرکز بتوانند در دوره‌های مرکز نورالیقین شرکت کنند و مفتخرم بگویم توانستیم شاگردانی از سراسر کشور پرورش دهیم و این توفیقی بود که شامل حالمان شد.

بایست در ادامه در خصوص دوره‌های آموزشی که در این مرکز ارائه می‌شود و چگونگی برگزاری آن، اظهار کرد: در آموزش‌های تخصصی و عمومی ما هرکسی می‌تواند شرکت کند یعنی هرکس که به مؤسسه ما وارد می‌شود رد نشده و از روخوانی تا دروس تخصصی به آنان آموزش داده می‌شود.

وی یادآور شد: مربیان مرکز تخصصی نورالیقین همه قاریان مطرح در زمینه ترتیل و تحقیق در کشور هستند که در بحث آموزش به خردسالان حضور فعالی دارند و امروز در این مرکز خردسالانی داریم که سطح ۵ دارند و من این امر را حاصل زحمات مربیان مرکز می‌دانم چرا که معتقدم معلم پایه اگر توانمند باشد شاگردان توانمندی را پرورش می‌دهد و در رابطه با قرآن نیز اینچنین است مربیان روخوانی قرآن در مرکز تخصصی نورالیقین همگی در سطح عالی هستند و از مواردی که در مؤسسه ما رعایت شده این است که مربیان در بحث روخوانی بسیار قوی باشند و همیشه اطلاعاتشان به سبب برپایی کلاس‌های علمی به روز بوده و تک تک آنان در کلاس‌های فنی مربیان که هر هفته برپا می‌شود، حضور دارند و مربیان این مؤسسه در سطح کشور سطح ۵ یا ۶ هستند و افتخارآفرین بوده‌اند.

وی با اشاره به اینکه در مرکز تخصصی نورالیقین دوره‌های روخوانی، روانخوانی، فصیح‌خوانی، آسیب‌شناسی تجوید، تقلید، قرائت ترتیل و تحقیق، دوره‌های ارتقاء قرائت و ارتقاء حفاظ به شیوه تخصصی برگزار می‌شود، گفت: یکی از اهداف مهمی که از برگزاری کلاس‌ها از پایه به شیوه تخصصی دنبال می‌کنیم آماده کردن قرآن‌آموزان برای حضور در طرح ارزیابی اساتید و قاریان شورای عالی قرآن است که همه ساله ثبت‌نام دارند و مدارک خود را دریافت می‌کنند و مفتخرم که بگویم فراگیران ما به این سطح رسیده‌اند.

بایست افزود: در مرکز تخصصی نورالیقین دوره‌های تخصصی تربیت داور، سلفژ مقام‌های قرآنی، دوره‌های تخصصی تئوری صوت و لحن از کتب مطرح در سطح کشور آموزش داده می‌شود.

وی با اشاره به اینکه هر هفته آموزش صداسازی در مرکز تخصصی نورالیقین برگزار می‌شود، گفت: این آموزش تأثیرات بسیاری در تربیت خردسالان به ویژه در نحوه صحبت کردن آن‌ها داشته چرا که شخصیت کودکان را شکل می‌دهد و ما اولین مرکزی بودیم که صداسازی را اجرا کردیم و امروز نتیجه داده است و تمامی مربیان مرکز تخصصی نورالیقین آموزش‌های تخصصی خردسالان را با تجوید و صوت و لحن زیبا همراه کرده‌اند.

بایست در ادامه با اشاره به ثبت‌نام حضوری کلاس‌های مرکز تخصصی نورالیقین، یادآور شد: پس از کرونا ثبت‌نام این مرکز آغاز شده و برای مهرماه سال‌جاری کلاس‌های پیش‌دبستانی برگزار می‌شود.

مدیر مرکز تخصصی نورالیقین گفت: دوره‌های پیش‌دبستانی ویژه خردسالان مهرماه سال‌جاری در این مرکز برگزار می‌شود و برای اولین‌بار در این مقطع کلاس‌های صداسازی در بحث صداسازی کودکان برگزار خواهد شد.

وی به برپایی کلاس‌های مفاهیم در فضای مجازی اشاره کرد و اظهار کرد: کلاس‌های مفاهیم مرکز تخصصی نورالیقین با حضور اساتید بسیار قوی ویژه فراگیران را آغاز کرده‌ایم چرا که معتقدیم قرائت بدون مفاهیم حالت ظاهری دارد و وقتی که با معنی کلمات آشنا می‌شویم تاثیرگذاری قرائت بیشتر خواهد شد.

بایست در پایان با اشاره به اینکه عمری در راه خدمت به قرآن صرف کرده‌ام، گفت: امروز بیش از ۳۰ سال در عرصه قرآن خدمت کرده‌ام که افتخاری برای من است و خادم قرآن بودن یعنی همه چیز و این بسیار ارزشمند است.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :